Jdi na obsah Jdi na menu
 


.

 

 

Když Bering vyje

 

 

Ve Švýcarsku bylo horko, a nejen na sluníčku, ale i v samotném závodě.

 

Blížil se start prvního kola a vrcholila naše příprava na závod. Ještě zkusit do Beringa dostat trochu tekutin a namočit ho do kamenné nádržky s vodou u místního hřbitova. A už spěcháme do prostoru startu a cíle.

 

Probíháme úzkou cestou kolem oplocení hospodářských zvířat. V tom mě zastaví tah vodítka. To se právě pejsek rozhodl vykonat „malou potřebu“. Nebudu mu bránit a trpělivě vyčkávám! Bering označuje nenápadný žlutý drátoprovázek a zle pochodí. S údivem a v malém šoku uskakuje od elektrického ohradníku. Snad ho ten elektrický proud nejen vyděsil, ale i trochu rozproudil.

 

Před samotným startem se rozcvičujeme a rozbíháme jen symbolicky. To „frantíci“ protahují své psy do neskutečných poloh. Psí strečink k nám do té doby ještě nepronikl. Raději s předstihem odcházíme na startovní louku. Úzký startovní prostor předurčuje k tomu, že pejsci s jejich páníčky budou namačkáni jeden vedle druhého, a k tomu ještě v několika řadách za sebou.

 

Držíme si své psy za obojky a v mírném předklonu vyčkáváme startovního povelu. Rozléhá se štěkot, který postupně sílí. Bering je trpělivý. Minuty ubíhají. Startér nás nechává čekat. Za chvilku není slyšet vlastního slova. Mohutná smečka psů vyje a huláká, připravena vyrazit. V tom slyším slabé kňučení, ne je to vytí, v blízkosti mé hlavy. Můj pohled spočine na Beringovi. Vyje, opravdu vyje. Do toho dne jsem ho nikdy výt neslyšel. Vyje stále hlasitěji a už před startem tvrdě konkuruje ostatním účastníkům závodu.

 

Mávnutí startéra je pro všechny vysvobozením.

 

 

Obrazek

 

 

Po padesáti metrech se startovní rovinka zužuje na 2 metry a prudce stáčí doprava v pravém úhlu. Psi i běžci se vzájemně dotýkají. Kontaktní sport? V tom Bering tlačí čumák mezi zadky psů před sebou. Není žádný prostor pro zrychlení ani předběhnutí. Psi se otáčí, dochází k rychlému vyhodnocení situace všemi účastníky a následné reakci. Bering hlasitě dává najevo svou touhu po rychlejším tempu, psi se rozestupují a my vyrážíme vpřed. Stačí malá skulinka. Bering je dobrá mašinka. Žene se kupředu … a za ním jako vláčky já, a hned za mnou také Kelt s Jirkou. Pár dlouhých skoků a cesta je volná!

 

… závod teprve začíná.

 

 

 

fb