Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 
 
 
Na Třech Studních
 
 
 

Z druhého ročníku závodů na Třech Studních jsme si s Baarou přivezli zelenou vázu za naše první společné vítězství na závodech sportů psích spřežení.

O rok později jsme se ze zdejších závodů vraceli se stříbrnou medailí ze skijöringu, z prvního mistrovství nové České republiky.

Uplynuly další dva roky a prvního únorového víkendu jsme stáli na Třech Studních na startu potřetí. Tentokrát poprvé u hotelu Horník, a s Beringem.

 

 
 

19.jpg

 
 
 

Černým koněm a favoritem závodu byl bezesporu Vít Fousek jr., tehdy reprezentant v běhu na lyžích a později dlouholetý servisman Lukáše Bauera. Závodní tratě vedly místy, kde bydlel a trénoval. Sobotní kolo vyhrál před Mirkem Dostálem, na kterého jsme ztráceli pouhé dvě vteřiny.

 

 

Znal jsem Mirka z předloňských závodů:

 

Tenkrát Mirek po prvním kole vedl, najel na nás čtrnáct sekund. V patách jsme měli průběžně třetího Ivana Kobra. Startovalo se v minutových intervalech.

 

Když se ťrať přehoupla do druhé poloviny, začalo dlouhé táhlé stoupání. Mirka jsme před sebou viděli a dotahovali ho. Jakmile se přiblížil vrchol a na dvojici před sebou jsme si mohli skoro šáhnout, uslyšel jsem za námi Ivana. Jelo jim to. Ivan minul nás a potom i Mirka, na kterého jsme stále ještě ztráceli několik metrů. V tom se Mirek zavěsil za Ivana a rázem byli pryč. Nebyli jsme s Bárou schopni se jich udržet. Ujeli nám.

 

Sjeli jsme závěrečný kopec a blížili se k cíli. Najednou jsme před sebou uslyšeli hlasy a následně uviděli obě dvojice, jak se dohadují a neustále předjíždějí. Bylo to zbytečné. Mirek nemohl ohrozit Ivanovo celkové vítězství a naopak mohl hodně ztratit. To se také stalo. Jejich závodění nám umožnilo s Bárou se k oběma dvojicím hodně přiblížit a v konečném součtu časů Mirka porazit.

 

 

Ale vraťme se do pětadevadesátého roku. Asi v polovině trati byl domek, v němž Fouskovi bydleli. Když jsme se k němu přiblížili, uviděl jsem smutného Vítka, jak rezignovaně stojí vedle cesty. Jeho pejskovi se zachtělo domů a závod ho přestal zajímat. Vít už s tím nic nemohl dělat. Před cílem jsme dojeli Mirka a závody vyhráli.

 

I to k závodům patří.