Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
 
 
 
 
 
Počátky bikejöringu u nás
 
(do roku 1997)
 
 
 
 

Dle závodního řádu „ve třídě Skj doprovází jezdec své spřežení při závodech na sněhu na běžeckých lyžích, jinak na kole“.

 

 

První závody v kategorii „cyklista a pes“ (správněji „pes a cyklista“) se konaly koncem osmdesátých let.
 
O jednom takovém citujme z tisku: „ Atraktivní podívanou připravili návštěvníkům Osečné v sobotu 15. října členové Klubu chovatelů psů severských plemen a jezdců se spřežením - oblastní skupiny saňového sportu v Liberci. Pod názvem „Liberecké okruhy 1988“ tu uskutečnili první kontrolní závod v hornatém terénu poblíž prameniště Ploučnice v délce 5300 m. V kategorii SK jel vždy cyklista a pes. Na startu návštěvníci viděli plemena aljašského malamuta, sibiřského husky a českého horského psa. Zvítězil V. Kozák z Bezvěrova před libereckým J. Pojslem a J. Erbem z Osečné. Druhý kontrolní závod se jel o den později na libereckém letišti na trati 3000 m. 
 
 
 

001.jpg

 
 
 
 

Podzimní kolečkové závody navázaly v devadesátých letech na tradici dříve organizovaných přejezdů a „podzimních ježdění“, a dnes tvoří nedílnou součást termínového kalendáře závodů psích spřežení.

 

 

Nejvýznamnějším závodem v bikejöringu byl závod ve Škvořeticích, v posledních dvou letech se nejkvalitnější konkurence sešla v Sadské a Hradci Králové:

 

Sadská 1996 - ženy: 1. Horáková Renata, 2. Roháčková Anna, 3. Valtrová Iva

 

Sadská 1996 - muži: 1. Bulva Jaroslav, 2. Houžvička Ivan, 3. Procházka Vít

 

Sadská 1997 - ženy: 1. Valtrová Iva, 2. Fiedlerová Lenka, 3. Keltnerová Linda

 

Sadská 1997 - muži: 1. Suchý Jiří, 2. Burda František, 3. Nohejl Lukáš

 

Hradec Králové 1996: 1. Mazánek Pavel, 2. Brinkman Petr, 3. Procházka Vít

 

Hradec Králové 1997: 1. Brinkman Petr, 2. Procházka Vít, 3. Kobr Ivan

 

 

 

Poprvé se republikový šampionát v bikejöringu konal až v druhé polovině devadesátých let - 31. října a 1. listopadu 1998 v Křivoklátu. Mezi muži zvítězil Jiří Suchý před Romanem Habáskem a Janem Horákem, mistryní republiky se stala Lenka Fiedlerová před Monikou Kindlovou a Janou Macháčkovou.

 

 

 

F. Burda, Spřežení - zpravodaj Klubu českého horského psa, č. 39/1998

 

  

 
  
 

Obrazek