Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Počátky skijöringu u nás

 

 

 

Skijöring a pulka jsou třídy, ve kterých doprovází jezdec své spřežení na běžeckých lyžích. Podle závodního řádu „spřežení třídy skijöring nesmí mít více než jednoho psa, se kterým je závodník stále spojen šňůrou“.

 

Skijöring vznikl v době, kdy u nás jezdci ještě neměli dostatek psů potřebných k sestavení vlastního spřežení. První závody se pořádaly jako jednokolové. První den byl na pořadu skijöring, a druhý den mushing - závod psích spřežení. Většina smeček byla vytvořena ze psů startujících i v první disciplíně.

 

 

16. března 1985 se konaly v Peci pod Sněžkou první oficiální závody psích spřežení u nás. Klub českého horského psa zde pořádal otevřené klubové přebory, které zahájil závod ve skijöringu. Na trať vyjelo osmnáct závodníků, převážně s českými horskými psy. Výjimku tvořili tři aljaští malamuti. Vítězem se stal Petr Kobr před svým bratrem Ivanem a Petrem Hanzlíkem.

 

Petr Hanzlík stál nejen u zrodu plemene českého horského psa, ale i prvních u nás pořádaných závodů sportů psích spřežení. Organizoval řadu let mistrovství republiky, a úspěšně si vedl především v lyžařských závodech s jedním psem.

 

 

V lednu 1986 se opět v Peci pod Sněžkou sešli účastníci dalšího závodu, který již byl označen jako bodovací o československý pohár. Svůj první start ve skijöringu proměnil ve vítězství Jiří Emichel.

 

Jiří Emichel  obsadil v roce 1987 třetí místa ve všech skijöringových závodech. A nejen to. Na Zadově, kde se jel poprvé mistrovský závod, v němž spřežení byla rozdělena do kategorií podle počtu psů, dokázal vyhrát třídu C (tehdy 2 - 3 psi). Ve stejné třídě obsadil na mistrovství republiky v roce 1995 ještě třetí místo.

 

 

Šumavský Zadov přivítal v pondělí 20. ledna 1986 účastníky prvního mistrovství republiky. Titul v závodu lyžaře se psem oslavil Václav Kůrka.

 

Václav Kůrka si na Zadově vedl zdatně i v dalších letech. Mistrovství republiky vyhrál ještě dvakrát a dvakrát skončil druhý. Patřil k úspěšným jezdcům i ve třídě pulka. Po právu je označován za lyžaře, který byl v závodech s jedním psem ve své době u nás nejlepší.

 

 

Poslední pohárový závod v roce 86 vyhrál Ivan Kobr, a společně s Václavem Kůrkou se stali i prvními vítězi Poháru ČSSR ve skijöringu. V tomto závodě na Svaté Kateřině poprvé startovaly ženy v samostatné kategorii. Své první mistrovství měly o rok později.

 

Ivan Kobr je jednou z nejvýraznějších osobností historie saňového sportu v českých zemích. Na domácí trati v Peci pod Sněžkou sice vždy skončil ve skijöringu na druhém místě, ale v roce 1993 si dojel pro mistrovský titul na Třech Studních. V roce 86 vyhrával závody se spřežením čechohoráků, a na prvních závodech chovatelského klubu severských plemen v Harrachově vyhrál i první závod ve skandinávské disciplíně (pulce). V roce 1995 zvítězili s Vaškem Kůrkou na „ledové jízdě“.

 

 

Československý pohár v roce 1987 získal Vladimír Pechek, který vyhrál závody v Peci a na Zadově.

 

Vladimír Pechek jako první zvítězil dvakrát v pohárové soutěži ve skijöringu. Dvakrát vyhrál i mistrovství republiky, na kterém skončil i dvakrát druhý. Když nevyhrál Kůrka, vyhrál Pechek. A naopak. Zúčastnil se mistrovství republiky i v posledních dvou zimních sezónách.

 

 

Poslední pohárový závod v roce 1987 vyhrál na Svaté Kateřině u Počátek Petr Elster.

 

Petr Elster se zapsal do historie především svými úspěchy v závodech spřežení. Stal se vítězem u nás prvního pořádaného závodu i prvního mistrovství republiky. V roce 1986 zvítězil se svým bratrem Josefem v prvním ročníku „ledovky“, a o rok později své vítězství zopakoval i s Vláďou Pechkem.

 

 

V roce 1989 se jel ve Vysokém nad Jizerou první dětský závod. Mistrovství republiky na Zadově se prezentovalo rekordní účastí 54 mužů a 12 žen. A na Třech Studních se ve skijöringu poprvé závodilo dvoukolově. Nadšení prvních vyznavačů psích spřežení u nás přibrzdily špatné sněhové podmínky v dalších letech. V únoru 1991 se na Zadově poprvé závodilo ve skijöringu na středních tratích.

 

V zimní sezóně 1991-1992 došlo k výraznému zvýšení počtu u nás pořádaných závodů ve skijöringu. Na mistrovství republiky ve Vysokém nad Jizerou se poprvé a naposledy současně závodilo v obou lyžařských disciplínách sportů psích spřežení. Půlku vyhrál Kůrka před Hanzlíkem, a posledním federálním mistrem republiky ve skijöringu se stal Alexandr Nekvinda. Kůrka a Pechek vyhrávali s českými horskými psy. Od Vysokého nad Jizerou 1992 jsou jména mistrů republiky většinou spojována s plemenem siberian husky.

 

 

V únoru 1993 se poprvé konaly dva národní šampionáty. Prvními mistry České republiky se stali Alexandr Nekvinda v midu v Jánských Lázních, a Ivan Kobr s alaskánem ve sprintu na Třech Studních. Teprve v roce 1994 se objevil závod ve skijöringu i na programu harrachovských závodů. Zvítězil Milan Žák před Františkem Burdou, prvním vítězem českého poháru. Stejné pořadí bylo i na republikovém mistrovství. V roce 1995 se konalo v Harrachově mistrovství republiky. Milana Žáka dokázal porazit Jan Horák, který pro sebe získal i český pohár.

 

Jan Horák jako první dokázal v roce 1996 obhájit titul mistra republiky ve skijöringu na krátké trati (ve sprintu) i prvenství v českém poháru.

 

 

V zimní sezóně 1995-1996 se uskutečnilo rekordních deset pohárových závodů. Za Honzou Horákem skončil druhý v poháru i na republice v Novém Městě na Moravě Vít Procházka. V roce 1997 se mistry České republiky ve třídě Skj stali Jiří Suchý, a v obnovené premiéře žen Iva Valtrová (je také první vítězkou českého poháru ve skijöringu v kategorii žen).

 

Jiří Suchý je naším současným nejúspěšnějším závodníkem s jedním psem. V posledních dvou sezónách vyhrál i mistrovství republiky v canicrossu, a také všech dalších 12 závodů v bikejöringu a canicrossu, kterých se zúčastnil.

 

 

Nejvíce závodů psích spřežení se dosud pořádalo na Komáří Vížce. Každoročně se zde konají až tři závody na sněhu, které jsou hodnoceny v rámci druhé nejvýznamnější pohárové soutěže ve skijöringu - Sun Top Cup.

 

 

Mezi psy (a závodníky), kteří se zapsali do historie skijöringu v českých zemích, patří především: Adid (V. Pechek), čeští horští psi: Ciran Faranda (V. Kůrka), Aalborg Labutí řeka (P. Hanzlík), Ganek Třeboň-Kopeček (P. Elster), Aksas od Jankova kopce (J. Emichel), Artison Severní vítr (P. Kobr), Afér Lužický hvozd (P. Pechek), Adirondak Stráž nad Nežárkou (V. Šanovec), Bard Netolická obora (M. Kyncl), Art (D. Beneš), Baara Pradědova louka a Bering Zimní sen (F. Burda), Elza Už jedou (V. Procházka) a Kelt Faranda (J. Suchý), siberian husky: Black (M. Žák),  A-Nyang Wellův dům (A. Nekvinda), Čibi (J. Horák) a Amok Psí pošta (R. Horáková), alaskan husky: Kimy (I. Kobr), Rony (I. Valtrová) a Hlad (J. Bulva), a belgický ovčák Mikina (V. Procházka).

 

 

 

F. Burda, Spřežení - zpravodaj Klubu českého horského psa,

č. 33/1996 a č. 39/1998

 

 

 

Československý pohár ve skijöringu (1986 - 1992)

 

1986: 1. Kůrka Václav a Kobr Ivan, 2. Hanzlík Petr, 3. Emichel Jiří

 

1987: 1. Pechek Vladimír, 2. Emichel Jiří, 3. Elster Petr

 

1989: 1. Pechek Vladimír, 2. Fousek Vít, 3. Šanovec Vít

 

1992: 1. Sláma Petr, 2. Burda František, 3. Žák Milan

 

 

 

Český pohár ve skijöringu (1994 - 1998)

 

1994: 1. Burda František, 2. Žák Milan, 3. Beneš Dalibor

 

1995: 1. Horák Jan, 2. Procházka Vít, 3. Burda František

 

1996: 1. Horák Jan, 2. Procházka Vít, 3. Bulva Jaroslav

 

1997 - ženy: 1. Valtrová Iva, 2. Horáková Renata, 3. Roháčková Anna

 

1997 - muži: 1. Suchý Jiří, 2. Horák Jan, 3. Burda František

 

1998 - ženy: 1. Valtrová Iva, 2. Horáková Renata, 3. Macháčková Jana

 

1998 - muži: 1. Horák Jan, 2. Burda František, 3. Holub Zdeněk

 

 

 

Otevřená mistrovství republiky ve skijöringu (1986 - 1998)

 

1986: 1. Kůrka Václav, 2. Pechek Vladimír, 3. Hanzlík Petr

 

1987 - ženy: 1. Loučková Eva, 2. Kupková Dana, 3. Švarcová Helena

 

1987 - muži: 1. Pechek Vladimír, 2. Kůrka Václav, 3. Emichel Jiří

 

1988 - ženy: 1. Emichelová Šárka, 2. Fišerová Dobromila, 3. Andršová Kateřina

 

1988 - muži: 1. Kůrka Václav, 2. Sikora Antonín, 3. Kubíček Karel

 

1989 - ženy: 1. Emichelová Šárka, 2. Andršová Kateřina, 3. Fišerová Dobromila

 

1989 - muži: 1. Pechek Vladimír, 2. Kůrka Václav, 3. Kubíček Karel

 

1991 - mid: 1. Kůrka Václav, 2. Pechek Vladimír, 3. Šanovec Vít

 

1992 - sprint: 1. Nekvinda Alexandr, 2. Žák Milan, 3. Kyncl Martin

 

1993 - mid: 1. Nekvinda Alexandr, 2. Burda František, 3. Kobr Ivan

 

1993 - sprint: 1. Kobr Ivan, 2. Burda František, 3. Dostál Miroslav

 

1994 - sprint: 1. Žák Milan, 2. Burda František, 3. Kubr Václav

 

1995 - sprint: 1. Horák Jan, 2. Žák Milan, 3. Marek Michal

 

1996 - sprint: 1. Horák Jan, 2. Procházka Vít, 3. Dostál Miroslav

 

1997 - mid: 1. Procházka Vít, 2. Burda František, 3. Zima Jan

 

1997 - sprint, ženy: 1. Valtrová Iva, 2. Horáková Renata, 3. Fiedlerová Lenka

 

1997 - sprint, muži: 1. Suchý Jiří, 2. Horák Jan, 3. Bulva Jaroslav

 

1998 - sprint, ženy: 1. Valtrová Iva, 2. Skalická Šárka, 3. Fiedlerová Lenka

 

1998 - sprint, muži: 1. Horák Jan, 2. Procházka Vít, 3. Zitta Rostislav-

 

 

 

Počet vítězství v závodech a pohárových soutěžích: 20x Horák Jan, 14x Burda František, 7x Procházka Vít

 

Nejvyšší počet absolvovaných závodních sezón: 11 - Pechek Vladimír, 10 - Hanzlík Petr, Kyncl Martin, 9 - Beneš Dalibor

 

Nejvyšší počet absolvovaných závodů: 36 - Burda František, 31 - Horák Jan, 28 - Horáková Renata, 26 - Procházka Vít, 25 - Kyncl Martin