Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 7. 2008

 

 

 

Na ďáblovu kazatelnu

 

 

 

Běžecký závod do vrchu (a taky do kopce) „Lochovice - Plešivec“ je ze všech běhů „pražských kopců“ od téé Prahy vzdálen nejvíce. Svými šesti kilometry je v letošním ročníku také nejdelší. Běžci v něm překonají i největší převýšení. Jako jediný je zařazen do SAUCONY Českého poháru v běhu do vrchu 2008 .

 

V  roce 2007 zde proběhl veteránský národní šampionát v běhu do vrchu, kterého se zúčastnilo 207 běžců, což je účastnický rekord soutěže „Běhy do kopců v Praze a okolí“.

 

Pořadatelé z pražského AVC, včele s Mirko Biškem, našli ideální organizační zázemí v prostorách lochovického obecního úřadu, a to především díky Zdeňku Mandíkovi, starostovi tohoto městečka.

 

Běžecký svátek v Lochovicích se konal již pošesté. Jen pár desítek metrů od obecního úřadu vítala účastníky nafukovací startovní brána Iscarexu. V nadmořské výšce 301 m.

 

U vod říčky Litavky se shromáždilo 126 běžců, což je historicky druhá nejvyšší účast v bězích seriálu „pražských kopců“. Ze 126 startujících se v tomto roce některého z předcházejících závodů soutěže zúčastnila celá padesátka. Zbývajících 76 běžců si zapsalo svou první letošní účast.

 

 

Samotnou trať závodu lze rozdělit na tři části:

 

Ta první vede po asfaltové silnici směrem na Lhotku. Před obcí běžci odbočí k lesu a pár stovek metrů běží po rovině. Suma sumárum, téměř tři kilometry s průměrným 3,5 procentním stoupáním.

 

Následuje kilometrový (už lesní) úsek, během něhož závodníci překonají 150 výškových metrů. Stoupání není rovnoměrné a strmost některých úseků výrazně překonává průměrných patnáct procent.

 

Během posledních dvou kilometrů čeká na běžce dalších sto výškových metrů. Ani v poslední části to však nemají lehké. Kameny, kořeny, šišky, klacky … jako by jim je pořadatelé házeli pod nohy. Několika kratšími úseky se i sbíhá, takže v konečném účtování součet všech stoupání v závodě činí uváděných 370 metrů.

 

 

Cíl závodu je na Čertově kazatelně (654 m n. m.) v blízkosti vrcholu Plešivce. Každý, kdo toto místo někdy navštívil, vám jistě potvrdí, že z této rovné kamenné plošiny je jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách.

 

Čertova kazatelna      Plešivec

 

 

Důstojné vyhlášení výsledků závodu a předání cen proběhlo ve společenském sálu obecního úřadu.

 

fotky

 

 

Traťové rekordy z roku 2005: Petr Pechek 23:22 a Pavla Havlová 26:58 min.

 

 

 

fb