Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 5. 2008

 

 

 

Patnácté „Žihadlo“

 

 

 

Honza bydlel v Modřanech a nedaleký kopcovitý terén v okolí letiště Točná přímo vybízel k zorganizování historicky prvního závodu zařazeného do seriálu „pražských kopců“.

 

Psal se 15. květen 1994. Na počátku lesní cesty u Komořanské ulice postává pět postav. Po chvíli na pokyn jedné z nich (Honzy Zikmunda) čtveřice (Vláďové Fiřt a Šperk, Franta Burda a Roman Mašek) vybíhá a brzy Honzovi mizí z dohledu. Někde nahoře na ně čeká ještě šestá postava (Petr Novák).

 

 

Letošní první květnový den jsem se z pamětníků prvního ročníku postavil na start pouze já (a se mnou dalších 85 běžců). Vláďa Fiřt vše se seniorskou důstojností sledoval při prezentaci, a Petr s Romanem zamířili s moukou a stopkami k vrcholu, aby doznačili trať a zaznamenali pořadí i časy všech běhuchtivých. Druhý Vláďa s Honzou asi „slavili“ Svátek práce někde jinde.

 

Běh na „Žihadlo“ je spíš během do stoupání než do kopce. Strmost (letos pouhých 3,3 procent) je však kompenzována pro seriálové závody delší tratí (5,2 km).

 

Po startu se prvomájový „průvod“ běžců vydává podél Cholupického potoka, bez povšimnutí mine Lesní adrenalin (lanovou dráhu) a po přeskočení potoka pokračuje po lesních a polních cestách ke sportovnímu letišti. Okolo něho běžce čeká nejdříve pasáž rovinatá, a poté i lesní zvlněná. Po vyběhnutí z lesa se před běžci zjeví samotný vrchol Čihadla (387 m n. m.). Zbývá však ještě překonat několik stovek metrů po betonové cestě (sluníčko vydatně hřeje) a před závěrečným lesním stoupáním ještě kousek lesa oběhnout..

 

 

Je za námi první ze soutěžních běhů s patnáctiletou tradicí.

 

 

 

fb