Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Tajný život psů

 

(výpis některých zajímavostí)

 

 

 

 

Jak dobře vůbec známe své věrné kamarády? Není pochyb, že my lidé milujeme psy. Člověk a pes spolu žijí už tisíce let. Ale opravdu našeho nejlepšího přítele známe? Britský dokument nám pomocí špičkové filmové techniky ukazuje, co všechno naši nejoblíbenější společníci dokážou – od jejich supersmyslů přes mimořádné chování po naprostou oddanost. Nejvíc pozornosti je věnováno přátelskému vztahu psů k nám, lidem. Jakým způsobem nám psi rozumějí, jak nás milují, a jak nám v některých případech zkvalitňují, nebo dokonce zachraňují život. Prostřednictvím sledování jedné fenky od narození po dospělost až vlastní mateřství zjistíme, jak se psi mění ze slepých a hluchých drobečků ve vysoce inteligentní zvířata.

Rok výroby: 2013, originální název: Secret Life of Dogs, z kolekce BBC Earth.

 

https://www.dailymotion.com/video/x3kic8n

https://www.dailymotion.com/video/x3koxmu

 

 

Narodí se štěně. Váží necelého půl kilogramu a je úplně bezmocné. Narodí se slepé a také uši má první dva týdny života zavřené, protože jsou ještě nedovyvinuté a příliš zranitelné. Nedokáže regulovat svou tělesnou teplotu, takže je naprosto závislé na teple, které ji poskytuje matka. V podstatě je nedonošené. Proč se štěňata rodí tak malá a naprosto neschopná přežít sama bez pomoci? Čím menší štěňata jsou, tím více se jich může najednou narodit a čím déle se o ně matka stará, tím víc jich přežije.

Pes domácí se dnes vyskytuje ve více podobách, velikostech a rasách než kterýkoliv jiný savec naší planety. Psy bereme už s takovou samozřejmostí, že zapomínáme, jak jedineční ve skutečnosti jsou. Dokonce i za obyčejným otřepáním se skrývá dokonalá technika. Pes přitom otáčí hlavou o celých 180 stupňů. Tím vyvolává točivý moment, který spirálovitě otáčí jeho tělem a odstředivou silou vypuzuje vodu ze srsti, aby ho neochlazovala.

Psi jsou barvoslepí, ale to ještě neznamená, že vidí jen černobíle. Dokážou vnímat odstíny modré a žluté. Psi mají jen dva druhy barevných receptorů, zatímco člověk má tři. Proto si váš pes často nevšimne oranžové hračky na zeleném trávníku, jejich barvy mu totiž splývají. Lepší je dát mu něco modrého.

V čem ale jejich zrak náš rozhodně předčí je sledování pohybujících se objektů. Psí oči dokážou zpracovat co vidí rychleji než lidský zrak. Psi vnímají předměty jako by se pohybovaly zpomaleně. Proto například dokážou vždy přesně chytit házecí disk.

Také psí sluch je nesrovnatelně lepší než lidský. Psi slyší na čtyřikrát větší dálku a jsou schopni vnímat dvakrát vyšší tóny než my. Proto neslyšíme zvuk psí píšťalky. Na druhé straně psi slyší bzučení světel, a dokonce i zvuk kmitajícího křemíkového krystalu v digitálních hodinách, což asi není moc příjemné.

Ale jeden smysl používají mnohém víc než ostatní, a tím je čich. Psí mozek je oproti lidskému desetkrát menší, ale část, která analyzuje čich je u psů čtyřicetkrát větší než u nás. Psi mají v čenichu více než 200 milionů čichových buněk, zatímco my jich máme pouhých pět milionů. Bylo by tedy naivní se domnívat, že před svým psem ukryjeme kost tak, že ji odstraníme z jeho dohledu. My se rozhlížíme očima, zatímco pes rozeznává okolí čenichem. Proto má zdravý pes vždycky vlhký čumák. Zvyšuje se tím množství molekul pachu, které ze vzduchu zachycuje. Psí čenich je mocný nástroj, tak mocný, že dokáže zachytit i pachy zanechané na daném místě před několika dny, týdny, a dokonce i měsíci. Proto pes hned ví, kam se podívat, jestli tam nezůstalo něco k snědku. Je to jejich přirozenost. A pokud se tyto vyhledávací schopnosti trénují, mohou zachraňovat životy (… každý člověk vydává speciální pach).

Podle názoru některých odborníků většina psů pochází ze šakala. Jiní jsou přesvědčeni, že všichni psi mají jen jednoho společného předka a tím je vlk. Pokud ale psi pocházejí z jednoho jediného druhu, jak je možné že dnes existuje tolik různých ras, tolik podob a velikostí? Když si člověk začal ochočovat psy, připravil je křížením o některé projevy jejich přirozeného chování a vedlejším efektem byl vznik nových odlišných znaků, jako je například vícebarevná srst, zakroucený ocas nebo svěšené uši. Připočtěme k tomu několik tisíc let šlechtění a výsledkem je dnešní obrovská různorodost psích ras. Teoreticky by se jednotlivá plemena neměla mít příliš v lásce, ale skutečnost je jiná. Kdyby mezi lidmi byly stejné rozdíly jako mezi mopsem a bernardýnem, tak by se naše výška pohybovala od 65 cm do deseti metrů.

Ale jedno mají všichni psi společné. Štěkot. Ale proč vlastně všichni psi štěkají? Odkud to pochází? Vlci neštěkají, ale vyjí. Někteří vědci se domnívají, že se u psů štěkot vyvinul z potřeby komunikace s člověkem. Znamená to tedy, že psi s námi tímto způsobem hovoří? A pokud ano, co nám říkají? Vypadá to, jako by našim slovům skutečně rozuměli. Bylo zjištěno, že psi mohou štěkáním vyjadřovat minimálně šest různých emocí. To tedy dokazuje, že psi s námi štěkotem skutečně mluví.

Na špičce psího jazyka se nachází chuťové pohárky vnímavé speciálně na vodu. Vyvolávají v psovi chuť pít, což je velmi důležité, protože jejich přirozená potrava, maso, má vysoký obsah solí. Ale i za něčím na první pohled tak obyčejným jako je pití se ve skutečnosti skrývá složitý proces. Pes stočí jazyk tak, že vznikne něco jako malá naběračka. Vtáhne jazyk do tlamy a rychle ji sklapne dřív než stačí všechna voda vytéct. Proto přitom také psi nadělají tolik nepořádku.

 

 

Vědci zaznamenávali mozkové vlny psů v době spánku a zjistili, že psi skutečně sní. Štěňata sní ještě mnohem více než dospělí psi. Tvrdí, že se psům zdá o všem, co ve dne zažili a tím své prožitky zpracovávají.

Výzkumy ukázaly, že psi se dělí na leváky a praváky. Zjistíte to tak, že budete pozorovat, kterou tlapkou vykračuje jako první. Předběžný výzkum prokázal statisticky větší pravděpodobnost úspěšného složení zkoušek pro vodící psy u praváků. Existuje ještě další ukazatel, jestli váš pes projde zkouškami. Zjistěte, jakým směrem se stáčejí víry v jeho srsti. Jestli je váš pes pravák a víry v srsti se stáčejí proti směru hodinových ručiček, bude nejspíše klidný a sebejistý, což jsou vlastnosti nezbytné pro vodícího psa. A pokud je váš pes levák, bude vynalézavý a schopný vám pomáhat v nejrůznějších situacích.

 

 

Jedno z nejvýkonnějších psích plemen je hasky. Haskyové jsou vynikající běžci, schopni urazit více než 150 km za den v teplotách hluboko pod bodem mrazu. A navíc to milují. Mají hustou srst s podsadou, která je chrání před mrazem. Netrpí omrzlinami ani v mínus šedesáti stupních Celsia. A když se potřebují ochladit, jako všichni psi dýchají s vyplazeným jazykem. Právě tudy odvádějí z těla přebytečné teplo. Takže když váš pes po běhu dýchá s vyplazeným jazykem, neznamená to, že je zadýchaný, ale že se snaží ochladit. Je to speciální psí způsob, jak zbavit tělo nadměrného tepla. Potit se totiž mohou jedině polštářky tlap, protože téměř celý povrch jejich těla je pokryt srstí.

Když se díváme štěněti do nádherných velkých očí v roztomilém obličeji, vyvolává to v našem mozku stejnou reakci, jako kdybychom se dívali na lidské miminko. Napadlo vás někdy, co si psi doopravdy myslí? Někdy se na nás dívají tak chápavým pohledem. Vědí ale skutečně, jak se cítíme? Jisté je, že psi se na nás dívají tak, jako by věděli, co se v nás odehrává a výzkumy prokázaly, že to skutečně vědí.

Olíznutím obličeje nebo pusou na rty nám pes dává najevo svou náklonnost. Je to důkaz, že k vám chová stejné city, jako ke své matce. Toto chování má totiž původ v olizování matčiny tlamy, kterými je štěňata nutí, aby jim vyvrhla trochu potravy.

Dalším jasným důkazem blízkého vztahu člověka a psa je zívání. Bylo zjištěno, že nakažlivost zívání je známkou empatie. Takže když zíváte a váš pes zívá také, znamená to, že jste si opravdu hodně blízcí.

Napadlo vás někdy, proč je přítomnost psa tak uklidňující? Když pohladíme psa, cítíme se klidní a šťastní. Bylo prokázáno, že se nám přitom snižuje krevní tlak. Je to proto, že naše tělo uvolňuje do krevního oběhu oxytocin. Stejný hormon, jaký se vytváří, když matka kojí své dítě. Zaplaví nás stejný mírný laskavý pocit blízkosti a souznění, jaký prožívá matka se svým novorozeným dítětem. Podle statistik žijí majitelé psů déle než ostatní. Mají nižší pravděpodobnost srdečního selhání a větší šanci na jeho přežití. A stejně blahodárně působí vztah s člověkem i na psy. Když obejmete psa, jeho krevní tlak klesne. A taky se u něho začne vylučovat hormon lásky - oxytocin. To znamená, že pociťuje stejně důvěrnou blízkost, jaká panuje mezi matkou a dítětem. Kam až může toto zvláštní spojení zajít?

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že jejich psi mají téměř nadpřirozené schopnosti. Je možné, že vycítí, když se chystáte jít s nimi na procházku nebo že dokážou předvídat, že omdlíte? Skutečně nás někteří psi znají lépe, než se známe my sami? Psi nás neustále sledují, ale zcela jinak než ostatní zvířata. Psi rozumějí řeči našeho těla a ta jim prozradí, že se chystáme jít s nimi na procházku ještě dřív, než se k tomu vědomě rozhodneme. Svému nepřetržitému pozorování vděčí psi za něco, co bychom mohli nazvat šestým smyslem. Výzkumy odhalily, že psi jsou schopni svým čichem zachytit těkavé látky, které se v nepatrném množství uvolňují ze zhoubných nádorů. Cítí je většina psů, jen si neuvědomují, jaký to má pro nás význam. Po krátkém tréninku dokážou psi rozpoznat vzorek moči pacienta s rakovinou. Psy je možné také naučit, aby upozornili diabetiky, že mají příliš nízkou hladinu cukru v krvi dlouho před tím, než to sami pocítí a hlavně dřív, než ztratí vědomí. Psi jsou cvičeni na rozpoznání prvních varovných signálů vážných alergických reakcí, epileptických záchvatů a narkolepsie.

 

 

Tajný život psů II/3

Tajný život psů II/2

Tajný život psů II/1

Tajný život psů