Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Co je canicross?

 

http

 

 

Pokud se chcete se svým čtyřnohým přítelem aktivně hýbat, je pro vás canicross právě tím vhodným sportem! Postroj, tažnou šňůru, běžecký sedák a pár bot, to je vše, co potřebujete pro běh se svým psem jak při závodě, tak i při běhání pro vlastní potěšení.

Ne každý zvládá závodní stres, a proto je naprosto v pořádku, když si canicross v klidu užijete při běhání ve vašem lese. Nejdůležitější je, že vás a vašeho psa to bude bavit!

 

Mohu se i já věnovat canicrossu?

Canicrossu se může věnovat každý. Běh s vaším psem může být pro vás tou největší motivací k tomu, abyste i vy mohli začít sportovat!

Canicross však může hodně zatěžovat vaše tělo. Pokud máte problémy s koleny nebo zády, doporučujeme vám, abyste na začátku postupovali velmi opatrně.

 

Může můj pes běhat canicross?

Všechna plemena psů mohou běhat canicross, pokud při něm nepřekročí své možnosti! Pokud váš pes nemá nějaké závažné známé zdravotní problémy, je pro něj canicross docela bezpečný sport, při jehož provozování by se neměl zranit.

Malí psi nebo psi s krátkým nosem nebudou tak výkonní jako např. německý krátkosrstý ohař, ale to neznamená, že by kvůli tomu nemohli závodit v canicrossu.

Starší psi také mohou běhat canicross, ale nemůžete počítat s tím, že budou stejně rychlí jako ti mladší.

Pokud jde o psí plemena, nejoblíbenějšími v tomto sportu jsou například německý krátkosrstý ohař, anglický ohař, belgický ovčák malinois, border kolie a beauceron, nebo třeba alaskan husky a evropský saňový pes.

Ale někteří canicrossaři běhají i se svými čivavami, maltézáky, whippety...

Hárající feny se mohou závodů také zúčastnit, ale často startují až na konci startovního pole.

 

Jaké potřebuji vybavení?

Pes potřebuje vhodný postroj určený k tahání, který je tažnou šňůrou spojen s vaším běžeckým sedákem. Tažná šňůra je vyrobena z elastického materiálu, který pohltí nárazy a přispěje tak k pohodlnějšímu běhu jak vašeho, tak i vašeho psa.

Dobrý běžecký sedák je velmi důležitý. Měl by být umístěn v oblasti pánve, nikoliv v pase.

 

Jaké vzdálenosti se běhají na závodech?

To se liší v závislosti na zemi, ve které se nacházíte a také podle toho, v jaké kategorii závodíte. Nejkratší vzdálenost je určena pro děti (doprovázené dospělou osobou), přibližně 1-1,5 km. Děti starší 10 let mohou běžet jako junioři bez pomoci dospělého. Mládež a dospělí mohou běhat na kratší vzdálenost (2-3 km) nebo na delší vzdálenost (4-8 km).

Na většině závodů se startuje v intervalu 15–30 sekund. Při velkých soutěžích s mnoha účastníky mohou starty probíhat po dvojicích nebo v malých vlnách. Startuje se i hromadně.

 

Kde najdu termínovku závodů?

Na webových nebo facebookových stránkách najdete veškeré potřebné informace, jako jsou termíny a rozpisy závodů, výsledky...