Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Jak trénovat na závod v canicrossu

 

http

 

 

Nejdůležitější je, aby vás i psa trénink bavil!

 

Jak dlouhou běhat vzdálenost?

Častou chybou je začít běhat příliš dlouhé vzdálenosti.

Když trénujeme sami, dokážeme postupně navyšovat uběhnutou vzdálenost, ale často zapomínáme to samé dělat při tréninku se svými psy... říká mnohonásobná mistryně světa Tessa Philippaerts.

Váš pes by zpočátku nejraději běhal rychle a na dlouhé vzdálenosti, ale tím by brzy ztratil motivaci nebo si zvykl běhat pomaleji.

Při canicrossu chceme, aby nás naši psi tahali tak dobře a rychle, jak jen dokážou. Proto je zpočátku důležité, aby trénink byl krátký a zábavný!

U starších psů můžete začít s jedním kilometrem. U psů mladších 12 měsíců je důležité postupovat pomalu... několik prvních tréninků bude stačit 100-400 metrů.

 

Ne příliš často, ne příliš tvrdě

Stejně jako my i psi potřebují odpočinek. Je běžnou chybou si myslet, že pes musí být po běhu unavený, aby šlo trénink považovat za dobrý.

Jak byste se cítili vy, kdybyste každý trénink absolvovali s více než stoprocentní intenzitou? Těžko byste asi udrželi motivaci.

 

Trénujte vzdálenost, kterou chcete v závodě běžet

Je také důležité běhat v tréninku 8 kilometrů, pokud se připravujete na závody dlouhé 8 km.

Pokud plánujete se svým psem závodit na vzdálenost 8 km, ale trénujete pouze na 4 km, výsledky nebudou uspokojivé. Váš pes neví, že v den závodu poběžíte 8 kilometrů. První 4 kilometry poběží jako blázen, protože je na to zvyklý. On důvěřuje vám, že ho dobře připravíte na to, co s ním chcete dělat.

 

Trénujte se psy na horském kole nebo koloběžce

Psi Tessy jsou dost velcí a silní, takže s nimi raději trénuje na horském kole nebo koloběžce.

S velkým psem je fyzicky náročné běhat canicross. Moje regenerace po takovém tréninku trvá příliš dlouho a připravuje mě o čas, který bych raději využila pro vlastní trénink bez psa. Psi se mnou běhají na volno nebo běží vedle mě na vodítku, když se rozbíhám před vlastním tréninkem nebo po něm vyklusávám. Týdně trénuji několikrát intervalově a několik dlouhých běhů.