Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Je canicross pro psy vhodný?

 

http

 

 

Canicross může být pro fyzické zdraví vašeho psa prospěšný. Může to být také dobrá forma mentální stimulace.

Je přirozené, že psi jsou aktivní. Pohybová aktivita může pomoci řešit problémy, jako jsou úzkost z odloučení, stres, destruktivní chování a nuda.

Canicross může také pomoci vašemu psu vyhnout se nadváze, může posílit jeho svaly pro jiné psí sporty, nebo může jednoduše zlepšit celkový zdravotní stav psa. V některých případech může také pomoci psům s mírnou formou dysplazie kyčelního kloubu posílit svaly v oblasti bederní páteře.

Canicross je také dobrý a bezpečný sport pro zahájení výcviku a přípravy mladých psů, protože psi při něm nevyvíjí žádné extrémně vysoké rychlosti a jejich pohyby jsou kontrolovány. Pohyb psa je docela lineární, na rozdíl například od flyballu nebo agility.

Pokud váš pes nemá nějaké známé závažné zdravotní problémy, je to docela bezpečný sport. Canicrossu se mohou věnovat všechna psí plemena, všech velikostí a věku, pokud nebudeme překračovat jejich možnosti.

 

Kdy mohu začít s tréninkem svého psa na canicross?

Většina psů dospívá ve věku 12-18 měsíců.

Aktivním pohybem můžete psy připravovat na to, co je čeká později, ale pokud začnete s fyzickým tréninkem příliš brzy, může jim to do budoucna způsobit vážné zdravotní problémy. Můžete svého psa naučit tahat na velmi krátké vzdálenosti a také ho naučit povelům a dalším společně prováděným úkonům, ale fyzický trénink by neměl být pro mladého psa příliš těžký.

Existuje i mnoho dalších činností, kterými můžete připravit vašeho psa na canicross, jako být na startu v klidu, držet přímý směr a zvládnout předstartovní odpočítávání. Naučte ho také povely, které budete později používat, jako povely vlevo, vpravo a přímo vpřed. Tyto povely pro změnu směru můžete psa učit již v jeho velmi mladém věku v rámci společných procházek.

Když váš pes dosáhne věku alespoň osmi měsíců, můžete s ním pomalu začít trénovat na krátkou vzdálenost. Provádějte to tak, že necháte svého psa jednou až třikrát týdně běžet na vzdálenost 100-400 metrů. Poté ho nezapomeňte odměnit.

 

Mohu běhat canicross se starším psem?

Starší psi mohou také běhat canicross, ale nelze od nich očekávat, že poběží stejně tak rychle jako mladí psi. Je také důležité respektovat jejich možnosti a potřeby.

 

Jaká jsou běžná zranění?

Mezi nejčastější poranění psa v canicrossu patří rozříznutí tlapky na štěrku, ledu, kamenech nebo jiných ostrých předmětech. Tomu lze předcházet používáním botiček a pravidelnou péčí o tlapky.

Pravidelně používejte ochrannou mast na tlapky, čímž zabráníte tomu, aby váš pes měl suché a popraskané tlapky. Tato mast má léčivý a preventivní účinek. Tlapky budou měkké a silné. Ztvrdlá kůže často způsobuje popraskání tlapek, k jejímu odstranění použijte pilník na nehty.

Někdy si pes při běhu zlomí nehet. Proto nehty udržujte vždy krátké a často je stříhejte.

Poranění beder nebo problémy se zády mohou být způsobeny používáním nevhodného postroje nebo přetrénováním.

Abyste předešli zranění a připravili psa na běh, nezapomeňte před běháním psa vždy rozehřát, a po ukončení běhu ho nechat vychodit.

Nezapomeňte, že váš pes tráví pomalu. Pokud krmíte psa nedlouho před jeho pohybovou aktivitou, existuje riziko torze žaludku.

Při tréninku v horkém počasí buďte opatrní. Váš pes by se mohl přehřát!

 

Běh po štěrku nebo asfaltu

Buďte opatrní, pokud běháte se psem na velmi tvrdých površích. V létě je asfalt horký a může nohy vašeho psa popálit. Také štěrk může poranit jeho tlapky.

Tvrdé povrchy moc dobře neabsorbuji došlapy a jsou nebezpečné jak pro vaše klouby, tak i pro klouby vašeho psa. Běhu po tvrdém povrchu však není vždy možné se vyhnout a někdy budete muset běžet některé úseky po silnici, než se dostanete do lesa nebo do parku.

Někdy však nemáte jinou možnost než běhat právě po asfaltu. Pokud neběháte po asfaltu každý den, nic nebezpečného se neděje. Naopak, běh po asfaltu může pomoci posílit tlapky vašeho psa!

Pro trénink nebo při procházkách v horkých letních dnech, můžete použít botičky pro ochranu tlapek před horkými povrchy nebo pro trénink na štěrkových cestách.