Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Předzávodní tipy

od mistryně světa v canicrossu

 

http

 

 

Když se chystáte na svůj první závod, je třeba zvážit mnoho aspektů. Několikanásobná mistryně světa Tessa Philippaerts z Belgie závodí v canicrossu od svých 14 let. Nyní sdílí své nejlepší tipy.

Vše, co potřebuji si připravím den před závodem. Pokud budu v pohodě, bude i můj pes v pohodě.

 

Co si připravit?

Nezapomeňte na běžecký sedák, postroj, tažnou šňůru, vodu a misku na vodu, obojek a náhradní vodítko, vhodnou běžeckou obuv a lehké pohodlné běžecké oblečení, doklady o očkování, lékárničku pro sebe i vašeho psa.

 

Očkování

Mohou být rozdíly v tom, jaká očkování jsou potřebná. Některé země vyžadují jenom očkování proti vzteklině a psincovému kašli. Ale doporučuji mít všechna očkování, protože nevíte, s jakými psy se setkáte.

Každá země má svá vlastní pravidla, každá národní federace má svá vlastní pravidla a každá mezinárodní federace má svá vlastní pravidla. Doporučuji přečíst si pravidla závodu a také se ujistit, že znáte podmínky očkování v zemích, které navštěvujete a do kterých cestujete.

 

Voda

Kromě toho Tessa doporučuje přinést si vlastní vodu a misku na vodu.

V cíli jsou často k dispozici misky s vodou, ze kterých mohou pít všichni psi. Pokud psi pijí ze stejné misky, existuje riziko onemocnění. Proto je bezpečnější používat misku vlastní.

 

Kdy nakrmit psa?

Tessa krmí své psy nejpozději pět hodin před závodem.

To je moje zlaté pravidlo. Je velmi nebezpečné krmit psa později. Jejich trávení je velmi pomalé. Hrozí torze žaludku.

Den před závodem je krmím před 5. hodinou odpolední a dávám jim dostatek vody. Tím zajistím, že jsou dobře hydratovaní a že na druhý den poběží s prázdným žaludkem. Také tím předejte tomu, aby pes vykonával svou potřebu během závodu.

Dávat svému psovi dostatek vody před tréninkem nebo závodem je velmi důležité.

Vhodné je 1,5 až 3 hodiny předem. Můžete to psa naučit tak, že před prvním tréninkem mu dáte napít malé množství vody a potom postupně zvyšujete objem. Někteří psi neradi pijí hodně vody. Pomůžete jim tím, že přidáte do vody například velmi malou část suché stravy, energetického prášku nebo lžíci masa.

Nezapomeňte po 15 až 30 minutách nechat psa vyvenčit.

Po závodě jdeme k autu, kde dostanou vodu s regeneračním práškem. Po zklidnění, asi tak třicet minut po běhu, jim dávám první dávku krmení. Později večer dostanou další porci, tentokrát o něco větší. Do jídla jim vždy přidávám dostatek vody.

 

Rozehřátí

V den závodu Tessa rozehřeje psy tím, že s nimi asi 10 minut běhá.

 

Jak zvládnout hromadný start

Hromadné starty jsou trochu složitější. Někteří psi jsou přecitlivělí a reaktivní, zatímco jiní mají strach a stresují se. Někteří psi jsou naprosto v pohodě. V těchto situacích je velmi důležité znát svého psa a podniknout preventivní opatření.

Tessa navrhuje vystartovat pár vteřin za ostatními.

Nebo prostě s tímto psem nezávoďte.