Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

Střípky z historie

 

 

 

L. Smoljak angažoval do filmu Vrchní prchni! i spřežení českých horských psů a v rámci hnutí „hraje celá rodina“ projížděl před kamerou i se svými potomky…

(Mladá fronta č. 1/1980)

 

 

… J. Chlum: „Stojím na sanici, točím čtyřmetrovým bičem nad hlavou a najednou mne to vší silou táhne ze saní. To se na úzké cestě zachytil bič za strom - a spřežení bylo pryč.“

(Chovatel č. 11/1986)

 

 

Tahání pneumatik je dobrá tréninková metoda a jak se ukázalo, je to zajímavé i jako soutěž. V Královicích je rekreační středisko n. p. Mitas, který vyrábí pneumatiky, to nás vedlo k nápadu uspořádat tyto závody. Nejlépe si při tahání pneumatik vedli pes Bert s Petrem Heidenreichem, pes Leif s Petrem Hanzlíkem a to v obou soutěžích.

Jízda za psem na kole byla skoro o život, příště už takový závod v terénu raději ne.

(Spřežení č. 10/1988)

 

 

České horské psy používáme v extrémních podmínkách a terénech, kde nemůžeme použít sněžných skútrů k tahání saní se zraněnými. Spřežení našich psů jsme v letošní zimě použili naostro při pátrací akci dne 13. února 1988. Hledali jsme pohřešovaného desetiletého chlapce na prudkých svazích jihu Klínovce. Pro metrovou pokrývku čerstvě napadaného sněhu a pro terén, místy i les, nebylo možné použít sněžné skútry. Použili jsme spřežení tří psů, které za naší pomoci táhlo plně naložené saně s potřebným materiálem pro záchrannou akci, která trvala pět hodin, bez větších problémů. Akce skončila úspěšně, pohřešovaný byl nalezen ve 22.30 hod.

Do budoucna uvažují pohraničáři na Božím Daru o využití ČHP pro strážní činnost na státní hranici. Na rok 1989 si již objedanli jedno štěně.

Rudolf Chlad, Horská služba Boží Dar

(Spřežení č. 10/1988)

 

 

Začátkem letošního února se v Novém Městě na Moravě konalo mistrovství České republiky v jízdě na lyžích se psím spřežením. Z jihlavského okresu se mistrovství zúčastnil pouze jedenadvacetiletý Jirka Suchý z Batelova se svým českým horským psem Keltem. Protože je Jirka zvyklý dělat všechno důkladně, skončil mezi 40 závodníky první a stal se mistrem republiky.

„Je to sport pro radost, ne pro peníze,“ říká mistr republiky Jiří Suchý.

(Jihlavské listy, 9. 5. 1997)

 

 

Na českých horských psech je výjimečná právě ta všestrannost, kterou pro udržení jedinečnosti této rasy musíme uchovat. Abych podpořil tyto aktivity, připomenu nahodile některé, hodné následování.

Rudolf Klein z Rakouska se dvěma psy složil záchranářské zkoušky.

Mirek Motejlek v době své omezené pracovní schopnosti běžně v kravíně při komplikovaných porodech pomáhal telatům na svět tak, že jeho pes Cavik v postroji na povely opatrně tele, uvázané za nohy, z krávy vytáhl.

Náš čestný člen, ing. Viktor Mráček, žijící na šumavské polosamotě zásobuje svoji chalupu s pomocí své Asty, která zásoby poslušně nosí v brašnách na bocích.

V roce 1983 jsem se psem Aklavikem, kterému jsme říkali Alf, mohl jeho hranice možností vyzkoušet i při natáčení celovečerního filmu, ve kterém hrál jednu z hlavních rolí. Tu nabídku jsem přijal a Alfa podle scénáře a neskutečných nápadů režiséra připravil. Film se úspěšně dotočil.

Petr Hanzlík

(Spřežení č. 41/1999)

 

 

 

 

Bajkal 90 - video

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Český horský pes