Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počty členů v mezinárodních organizacích

 

 

Jak začínal původní příspěvek v září 2018?

 

Ve čtvrtečním televizním přenosu, v němž čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o postup na mistrovství světa Rusko, upozorňoval Jakub Bažant fanoušky, „že basketbal je co do počtu členských federací nejrozšířenějším sportem na světě. FIBA má 213 členských federací, o osm víc než Mezinárodní olympijský výbor a o čtyři víc než mezinárodní fotbalová asociace.“

 

Přesněji, raději by bylo lépe asi uvádět: 213 členských států FIBA, 205 národních olympijských výborů a 209 členských asociací FIFA. Mezinárodní asociace atletických federací má prý dokonce 214 národních federací, což by bylo ještě více než ta basketbalová. Tak to všechno alespoň říká Wikipedie. Není třeba zdůrazňovat, že údaje nejsou směroplatné, neboť nejsou uváděny ze stejného dne a hodiny, a že ani není důležité, kdo má více členů. Každopádně je to u všech těchto gigantů přes dvě stovky a je to opravdu hodně.

 

(15. 9. 2018)

 

 

 

 

A jak je to v té naší mushingové komunitě dnes?

 

IFSS (International Federation of Sleddogs Sports), ta největší a nejvýznamnější, uvádí 45 členů (k 29. srpnu 2019), včetně třeba Koreje, Mongolska nebo ČASS (Česká asociace sleddog sportů, z.s.). Kromě národních federací, jednoho národního člena a několika dočasných národních členů, jsou v tomto počtu započítáni i čestní členové (ESDRA a ISDRA) a přidružení členové (jako třeba PRIDE nebo WSA).

IFSS: Members

 

FISTC (Federation Internationale Sportive de Traineau a Chiens) má 19 členských států, nás zastupuje ČMSKSP (Českomoravský sportovní klub severských psů). A protože Nizozemci, Rumuni a Slovinci jsou zastoupeni dvěma federacemi, tak těch členů je 22.

FISTC: Our Member Countries

 

WSA (World Sleddog Asociation) uvádí členů 33, včetně českého zastoupení „BESKYD MUSHERS“.

WSA: Mitglieder

 

Nesmíme zapomenout ani na ICF (International Canicross Federation), která uvádí 14 členů, zástupců evropských národních federací. Českou republiku zastupuje Sokol Maxičky.

ICF: Members

 

(13. 9. 2019)

 

 

fb